Zpět do obchodu

Registrace

The Darkest Corners

1 450 Kč

The Darkest Corners

Neohodnoceno

Přestože je v posledních letech nejpopulárnějším odvětvím magie ta karetní, jevištní magie si stále drží svou popularitu a navíc láká další přiznivce. Právě jevištní magii je věnována kniha The Darkest Corners britského kouzelníka Bena Harta.

Naučíte se jak kus obyčejného papíru přeměnit na skutečné vejce, jak vyměnit šátek s peckou z broskve nebo jak nechat diváka najít jedinou ohořelou zápalku v krabičce plné nových zápalek.

Celkem v The Darkest Corners najdete 12 plnohodnotných rutin, které dokáží zaujmout a vyrazit dech malým skupinkám i velkým publikům.

Zde si můžete přečíst popis vybraných kouzel:

A Shot in the Dark: With nothing more than a box of matches, Ben captivates an entire theater with a ghost-story-esque presentation in which a spectator locates the only burned match in a box of unburned matches.

Melocoton: A signed silk changes into the pit of a peach. When a peach (that has been in full view throughout) is cut open, the silk is now inside the peach in place of the pit.

Incubation: This is Ben's signature effect that led him to widespread acclaim on Britain's Got Talent. Audience members write down objects on pieces of confetti and one is randomly picked; it has "egg" written on it. That confetti piece then visually materializes into a real egg.

Nuts: A spectator is selected by throwing a walnut into the audience. They are asked to remember a time when they acted "mad" and crack open the walnut. Inside is a tiny scroll, which summaries that memory.

Hart to Hofzinser: A chosen card appears rolled inside a spectator's wedding ring, which is held behind their back the entire time.

The Human Lottery Machine: The audience generates a random four-digit number. The magician regurgitates four solid balls one by one, each with a single digit printed on it, revealing the randomly generated number. It's the best of balls from mouth AND a memorable mentalism piece.

Kniha je psaná v anglickém jazyce.

Kategorie: Na objednání
Hmotnost: 0.96 kg
Dostupnost: Předobjednávka
1 450 Kč

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole:

Teď už vám žádné novinky neutečou!

Vložte svůj email a my vám budeme zasílat informace o nových produktech na našem e-shopu.